Jak smysluplně využít svůj volný čas?

29.3. 2021Vladimíra Rášová277x

Jak smysluplně využít svůj volný čas v této době?

     Ano, je to někdy opravdu těžké. Doba, ve které máme několik zákazů a omezení je někdy velice náročná. Ale pojďme se na to podívat společně z té lepší stránky. Co můžeme dělat, jaké máme možnosti, na co se můžeme nyní zaměřit? Já osobně to mám tak, že je pro mne velice důležitý režim dne. Dopoledne pracuji, poté si něco málo uvařím a jdu se psy na procházku. Odpoledne už tvořím, přemýšlím, velice ráda se dívám na naučná videa. Také jsem si začala pro sebe malovat a to různými druhy barev. Také je pro mne velice důležitý pohyb. Dříve jsem cvičila zumbu a chodila na hodiny tance. To nyní nelze, proto jsem začala zkoušet jiný druh pohybu. Pořídila jsem si orbitrek, na kterém jsem začala pomalu, ale jistě cvičit. Po čase mne to připadlo ale velice fádní a stereotypní a i když jsem si k tomu pustila televizi či muziku, přestalo mne to po čase bavit. Proto jsem zkusila běhání venku. Postupně jsem vzdálenost prodlužovala a nyní si držím čas běhu alespoň 45 minut denně. Většinou chodím běhat večer, když je úplná tma a cítím se lépe, když mne nikdo nevidí J. Lépe se mi večer usíná, lépe se mi přemýšlí a celkově se cítím skvěle.

     Proto Vám doporučuji několik činností, kterými je možno se v této době zaměstnat a smysluplně využít svůj čas:

  • Snažit se hodně číst a to hlavně knihy, které nás nejvíce osloví a žánr knihy, který nás baví. Já osobně mám ráda různé žánry, přes romány, thrillery až po naučné náročnější knihy. Záleží na vašem vkusu a zálibách a nejdůležitější je to, aby vás kniha bavila. Já osobně čtu každý den těsně před spaním.
  • Za každou cenu je dobré se hýbat. Není důležité uběhnout maraton, ale je důležitý pravidelný pohyb, který vám dělá radost. Může to být např. video zaměřené na jógu, aerobic, tanec, posilování – na internetu si jistě každý najde svůj šálek kávy. Záleží na vašem vkusu a koníčcích. Je důležitá pravidelnost a řád. Hned se poté budete cítit lépe. To vám zaručuji. Ale pravidlo – všeho s mírou samozřejmě platí.
  • Online kurzy – to je samostatná kapitola, které se v poslední době hodně věnuji. Existuje velké množství těchto kurzů, s různými tématy i cenami. Dá se ovšem najít opravdu zajímavé semináře, přes internet online nazývané webináře. 
  • Velice všem doporučuji řádný úklid všech prostor, ve kterých se pohybujete. Ať už je to byt, dům, kancelář či půda – je výborná doba na zbavení se všech starých, rozbitých a nepotřebných věcí, které nám jsou již zcela k ničemu, nepoužíváme je a zabírají nám v bytě místo. Pokud si řádně uklidíte, budete se mnohem lépe cítit. Můžete si obnovit svůj byt, ať už se bavíme o nových dekoracích, nových potazích na sedačku či nákup nových knih či květin. Záleží samozřejmě na vašem vkusu, finančních možnostech a chuti něco měnit. Sama ale ze své zkušenosti vím, že mnohdy stačí opravdu málo, méně nábytku, méně dekorací – tzv. pouze čistota a uklizeno – dodáte tímto prostoru novou energii a bude se vám mnohem lépe dýchat. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.
  • Domácí mazlíčci. Jak jste si již možná všimli, já zvířata miluju. Jsou to nevinné a němé duše, kteří nám dělají radost jen tím, že jsou, a i když se vrátíte z práce unavení, vyčerpaní a se špatnou náladou – oni budou vždy vděčni, že vás vidí. Stačí jim tak málo. Pohlazení, procházka a naše přítomnost. Jsem přesvědčena, že nás léčí na všech úrovních. Pokud bydlíte opravdu v malém bytě, stačí i maličkatý křeček či králíček a hned uvidíte, jakou radost a jiskřičky v očích svých malých dětí uvidíte. A i když už jste dospělí a děti už nemáte nebo už jsou z brlohu pryč, nevadí, udělejte si radost jen tak a to pro sebe. Mám spoustu známých, kteří si pořizují velká akvária – s pestrobarevnými rybičkami, velkých či malých rozměrů a navíc jim to vytvoří moc pěknou atmosféru a doplněk v bytě. Všem vřele doporučuji.
  • Psaní. Pro mne osobně je důležité i psaní. Píši sama pro sebe, píši si své myšlenky a pocity, píši příběhy ze života. Mnohdy, když mi bylo opravdu smutno, tzv. jsem se z toho vypsala a to doslova….
  • Péče o květiny. Také fajn činnost při volných chvílích. Je možno si tzv. za pár šupů nakoupit malé pokojové květinky, pořídit jim pěkný květináček, či si květináč sám nazdobit. V prostoru či na okně udělají pěkný design a také nám čistí vzduch. Proto nové květiny všem vřele doporučuji.
  • Vaření. Také výborná činnost, když si něco dobrého uvaříte a navíc, když vám to bude i chutnat J. Existuje nepřeberné množství internetových stránek s recepty, zdravými i nezdravými, videa či e-knihy k zakoupení. Je jedno, z čeho vycházíte – důležité je, abyste uvařili pro sebe, či vařili s dětmi nebo s rodinnými příslušníky a vaření vás bavilo. Mohou to být i slané či sladké maličkosti k nakousnutí. Zaplníte tím čas a ještě si i pochutnáte.
  • Péče o své tělo. Na to my ženy v každodenním shonu mnohdy zapomínáme. Můžeme si udělat pleťovou masku a nemusíme si ji ani kupovat. Existuje několikero receptů na např. masky, ke kterým postačí pouze běžně dostupné přísady. Také se můžeme naložit do vany, nalít si tam sprchový gel a tímto nám vznikne krásné místo s obrovskou pěnou, můžeme si pustit relaxační muziku či jen tak ve vaně pobýt. Vana vás zahřeje i očistí zároveň.

     Myslím si, že si každý může najít to své a hlavně činnost, ze které budete mít radost. Existuje samozřejmě více možností, které nám mohou přinášet užitek či jen radost. Záleží pouze na každém z nás, jak se k věci postavíme. Pozitivní přístup je ovšem k nezaplacení a i když každý z nás, opravdu každý se občas cítí pod psa – vždy vyjde zase slunce a bude slunný den. To mi věřte . Držím palce v této nelehké době. S úctou. Vaše Vlaďka.

Jsem Mgr. Bc. Vladimíra Rášová, koučka a terapeutka, jsem zde proto, abych dělala lidi šťastnější, abych jim dělala radost a naučila, jak si splnit všechny své sny.
Komentáře