Co je to závislost a jak se jí zbavit?

23.1. 2022Vladimíra Rášová499x

Závislostí může být na spoustě věcí: na partnerovi, na jídle, na sociálních sítích, na sportu, na nakupování, na kouření, na lécích, na alkoholu, na sexu a spoustu dalších našich neduhů. Pro nás je osobně důležité si uvědomit – pomyslnou čáru, kdy už je to moc, kdy už je to opravdu tzv. přes čáru a není to pro nás zdravé – kdy je to už opravdu  závislost. Závislost nás svazuje, omezuje, nutí nás dělat stále jednu činnost, jsme z ní nervózní, odsouváme vše ostatní na druhou kolej, nemůžeme přestat myslet na nic jiného.

Ano, i závislosti se dá zbavit. Někomu to může trvat déle, někomu kratší dobu, ale vše se dá změnit. Vše je pouze a jen v naší hlavě, v naší mysli, v našich rukou.

Měla jsem jednu klientku, která byla závislá na novém příteli. Stále čekala, kdy se jí ozve, stále čekala, co ji napíše, byla jako na trní. Pokud se jí neozýval i třeba jen pár hodin, byla nervózní, nesvá, začala mu sama psát, potřebovala ho stále a stále kontaktovat. Potřebovala cítit, že ji ještě chce, že o ni má zájem. Proč to tak cítila? Proč se tak zachovala? Vše pramení z naší sebelásky, z lásky a respektu sám k sobě, ke své osobě. Může to někomu připadat zvláštní, ale ano, je tomu tak. Pokud si člověk začne vážit sám sebe, zjistí svou cenu, nedá sebou jen tak manipulovat, druzí si ho budou více vážit. Klientka se neměla dostatečně ráda a proto to potřebovala slyšet od někoho z okolí.

Začali jsme probírat techniky, které ji pomohou si uvědomit, co je pro nás důležité, jak si uvědomit svou cenu, jak pomohou naší mysl zabavit, zaplnit ji smysluplnými věcmi – jak se pomalu, ale jistě své závislosti začít zbavovat.  Vše lze změnit. Někomu to jde snáze, někomu hůře – ale nic není dobře a nic není špatně. Vše je jen tak, jak každý vždy chceme.

Potřebuješ pomoct se svými pocity, se svou závislostí?

Pak jsem tu právě pro tebe.

Těším se na Vás.

S úctou Vaše Vlaďka Beáta Rášová

Můžeme se setkat osobně, online či telefonicky.

www.vladimirarasova.cz

704 100 963

Jsem Mgr. Bc. Vladimíra Rášová, koučka a terapeutka, jsem zde proto, abych dělala lidi šťastnější, abych jim dělala radost a naučila, jak si splnit všechny své sny.
Komentáře